Dzień Adama Petryny w Godzianowie

“Dzień Adama Petryny” to pomysł badaczki historii – Kingi Doleżal-Kijo i społeczniczki Cecylii Grzelki, które zafascynowane twórczością rzeźbiarza i malarza, postanowiły oddać mu cześć.

Dzięki zaangażowaniu mieszkańców gminy: KGW Godzianów, pracownikom Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Biblioteki w Godzianowie oraz przyjaciołom, 2 czerwca udało się zorganizować spotkanie, podczas którego nie zabrakło spektaklu teatralnego, prelekcji Zbigniewa Stania – właściciela Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych, a także wspomnień mieszkańców i krewnych Adama Petryny.

Wierszem Karola Sobieszka, mówiącym o tym, jakim człowiekiem i artystą był A. Petryna, podzieliła się wnuczka autora p. Jolanta Szadkowska:

Swoje cegiełki dołożyli także mieszkańcy Godzianowa i okolic, którzy z opowieści przodków znają postać artysty z Zapad. Monika Karalus jest też posiadaczką rzeźby, którą A. Petryna wykonał mając 20 lat.

Inicjatorki akcji nie ukrywają, że ich marzeniem jest stworzenie cyklicznego wydarzenia, które pozwoli na poznawanie kultury swojego regionu i da nadzieję kolejnym pokoleniom, że nawet z małych miejscowości mogą wywodzić się wielcy artyści. Niewielu bowiem wie, że rzeźby Adama Petryny znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum w Łowiczu (popiersie Anieli Chmielińskiej) a także lokalnie – w kościele w Godzianowie.

Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego z programu “Kulturalnie regionalnie” na 2024 r.