Jak kupić idealną szczoteczkę soniczną?

Data publikacji: 05.08.2022

Wciąż używasz szczoteczki manualnej? Chcesz wymienić ją na nowoczesny model, ale nie możesz się zdecydować? To zrozumiałe. Często przyzwyczajamy się do pewnych rzeczy
i zachowań, a zmiana bywa dla nas naprawdę trudna. Jeśli zależy Ci jednak na zdrowiu własnej jamy ustnej i skutecznym jej oczyszczaniu, zapoznaj się z ofertami szczoteczek sonicznych. To zaawansowane urządzenia do higieny zębów i dziąseł, do których przekonuje się coraz więcej osób. Jak kupić idealną szczoteczkę soniczną? Na co zwrócić uwagę? Przeczytaj nasz artykuł.

Szczoteczka soniczna wykorzystuje w swojej pracy technologię fal dźwiękowych. Ciekawym zjawiskiem, do którego dochodzi podczas szczotkowania zębów tym rodzajem urządzenia, jest kawitacja. Dzięki wibracjom cząsteczki pasty do zębów i śliny łączą się ze sobą, a powstałe mikrobąbelki są w stanie dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej i precyzyjnie je oczyścić. Częstotliwość ruchów podczas pracy urządzenia sonicznego jest dużo wyższa niż w przypadku szczoteczki rotacyjnej, nie wspominając o szczoteczce manualnej. Jego działanie nie podrażnia dziąseł, a wręcz przeciwnie – regeneruje je i wzmacnia ich ukrwienie. W swojej pracy wykorzystuje ruchy wymiatające, którego według specjalistów są najbezpieczniejsze dla zdrowia jamy ustnej.

Prędkość pracy szczoteczek sonicznych

Szczoteczka soniczna może wykonywać nawet 96 000 ruchów w ciągu minuty jej pracy. Dzięki takiej prędkości bardzo skutecznie rozbija płytkę nazębną oraz usuwa osady i resztki pokarmowe zalegające w jamie ustnej. Dla porównania – szczoteczka manualna wykonuje kilkaset takich ruchów, natomiast szczoteczka rotacyjna – kilka lub kilkanaście tysięcy. Fale dźwiękowe bez problemu docierają do trudno dostępnych miejsc, np. przestrzeni międzyzębowych czy kieszonek przydziąsłowych.

Jeśli zależy Ci na intensywnym i bardzo szybkim działaniu szczoteczki sonicznej, wybieraj modele będące w stanie pracować na najwyższych obrotach. Wiele z nich wyposażono w możliwość regulacji prędkości poprzez specjalny wskaźnik lub zmianę programu pracy. Tryb wybielania charakteryzuje się większą liczbą wykonywanych ruchów niż tryb szczotkowania zębów delikatnych.

Kształt i rodzaje końcówek wymiennych

Szczoteczki soniczne posiadają podłużne główki wymienne, które podczas szczotkowania są w stanie objąć kilka zębów na raz. Wprawiane są one w ruch wymiatający, który rekomendowany jest przez specjalistów jak bardzo bezpieczny. Możemy wyróżnić kilka rodzajów takich końcówek o różnym przeznaczeniu, spośród których najpopularniejsze to: do codziennego szczotkowania, wybielające, do zębów z nadwrażliwością, do zębów z aparatem ortodontycznym, oczyszczające język itd.

Programy i funkcje szczoteczek sonicznych

Cena urządzenia sonicznego zależy w dużej mierze właśnie od liczby programów pracy i dodatkowych funkcji wspomagających szczotkowanie zębów. Wybierz szczoteczkę, której parametry będą najbardziej odpowiadać Twoim oczekiwaniom i potrzebom. Wśród najczęściej występujących trybów możemy wyróżnić następujące: podstawowy, delikatny i wybielający. Niektóre szczoteczki wyposażono także w tryby polerujące szkliwo czy masujące dziąsła. Dużo dodatkowych informacji i opisy różnych modeli znajdziesz na stronie www.denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych
Warto wspomnieć także o funkcjach zwiększających komfort użytkowania szczoteczki. Mowa tu o timerach odmierzających właściwy czas mycia, wskaźnikach zużycia włosia, czujnikach kontroli nacisku, wyświetlaczach, diodach itd. Zastanów się, czy ich obecność jest dla Ciebie obowiązkowa.

Jaka powinna być idealna szczoteczka soniczna?

To oczywiście zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Przy zakupie odpowiedniego urządzenia powinniśmy zwracać uwagę na kilka aspektów, o których wspomnieliśmy powyżej. Kluczowa jest liczba programów pracy oraz końcówek wymiennych dostępnych w zestawie. Jeśli zależy nam najbardziej na wybielaniu zębów, sięgnijmy po szczoteczkę soniczną z taką funkcją i specjalną główką czyszczącą. Jeśli jesteśmy użytkownikami aparatu ortodontycznego, warto zaopatrzyć się w delikatniejszą szczoteczkę z końcówką o miękkich włóknach. A może szukamy urządzenia dla dziecka? Świetnie się składa, gdyż producenci często oferują produkty specjalnie dedykowane najmłodszym, czego przykładem jest choćby szczoteczka Smilesonic Kids od Smilesonic. Nie możesz się zdecydować na właściwe urządzenie? Skonsultuj się w tej sprawie ze stomatologiem, który doradzi, czego powinieneś/powinnaś poszukać. Wybieraj tylko certyfikowanych producentów i sklepy z dobrymi opiniami.