Żyrardów: Zbigniew Słowik laureatem konkursu kompozytorskiego

Data publikacji: 13.12.2021

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Fundacja Promocji „Solidarności”, Muzeum Sala BHP Stoczni Gdańskiej, Fundacja Orlen oraz NSZZ „Solidarność” Region Środkowowschodni ogłosili konkurs kompozytorski z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Jego laureatem został Zbigniew Słowik – żyrardowski kompozytor, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Żyrardowie i organista parafii Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie.

Muzyk napisał „Kantatę grudniową” na klarnet, trąbkę,  baryton solo, 4-głosowy chór mieszany i orkiestrę smyczkową:

Wczoraj w Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego kompozycja została wykonana podczas koncertu „Przyszli nocą pod uśpiony dom – w hołdzie ofiarom stanu wojennego”. Kantata żyrardowskiego kompozytora znalazła się w programie koncertu wraz z kompozycjami Wojciecha Kilara, Mikołaja Górczyńskiego i Krzysztofa Pendereckiego.

Konkurs miał rangę ogólnopolską. Żyrardowski kompozytor zajął III miejsce, jednak nie przyznano I i II nagrody a więc jest jedynym laureatem.

Zbigniew Słowik urodził się 13 marca 1972 roku w Żyrardowie. W 1996 roku ukończył studia kompozytorskie w Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem Zbigniewa Bagińskiego. W 1993 roku brał udział w VI Laboratorium Muzyki Współczesnej w Białymstoku. W latach 1994-95 był stypendystą Urzędu Miejskiego w Żyrardowie.

Jako kompozytor zadebiutował w 1994 roku „Suitą” na orkiestrę smyczkową (1992) w Filharmonii Krakowskiej. W tym samym roku odbył się także jego debiut dyrygencki z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Koszalińskiej. Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym.