DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Data publikacji: 09.02.2021

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Wydarzenie szybko zyskało wielu zwolenników i obecnie swoim zasięgiem obejmuje państwa z całego świata. 
Celem święta jest promowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Obchodom DBI towarzyszą liczne wydarzenia (m.in. kampanie informacyjne, konkursy, webinaria, konferencje),  które dążą do podniesienia świadomości i upowszechnienia wiedzy o problematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie.

Wcześniej głównie mówiono o bezpieczeństwie najmłodszych w Sieci. Obecnie problem ten zaczyna dotykać również i seniorów, którzy w czasie izolacji pandemicznej coraz częściej musieli korzystać z Internetu, by załatwić np. skierowanie, czy też e-receptę.

Zdaniem Dominiki Urbańskiej Galanciak, dyrektora zarządzającego Stowarzyszenia Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego najważniejszym jest szeroko pojęta edukacja wszystkich użytkowników Internetu: