Skierniewice: Jedyny taki na świecie

Data publikacji: 10.11.2020

Prawdopodobnie w Skierniewicach powstał jeden z niewielu, jak nie jedyny, pomnik upamiętniający setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Na Placu Dworcowym obok siebie znaleźli się Marszałek Józef Piłsudski,  Francuz Charles de Gaulle, węgierski polityk Pal Teleki i naczelny ataman armii ukraińskiej Symon Petlura. Cztery postacie, które miały wielki wpływ na losy Europy przed i powojennej.

Wśród gości zaproszonych, którzy przyjechali do Skierniewic, by oficjalnie odsłonić pomnik był wicepremier, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, w opinii którego forma i idea są równie piękne.

Obecna na uroczystości Ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács zwróciła uwagę na to, iż skierniewicka uroczystość pokazuje jasno, jak bardzo oba Narody są sobie bliskie.

Z kolei przedstawiciel Ambasady ukraińskiej przypomniał, że wydarzenia sprzed wieku to prawdziwe braterstwo broni, o którym również naród ukraiński nie zapomina

„Skierniewiczanie pamiętają, dlatego też dzisiejsza uroczystość jest dowodem, jak bardzo w naszej małej Ojczyźnie zakorzeniona jest świadomość wydarzeń sprzed wieku” –mówi prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk

Pomnik „Przed Bitwą Warszawską – Skierniewice 1920-2020” to element Programu „Niepodległa”. Mówi dyrektor biura Jan Kowalski.

Od wczoraj, kiedy będziemy wysiadać z pociągu, z dalekiej podróży, czy wracając z pracy, bądź ze szkoły możemy być pewni jednego. Przywitają nas postacie, tworzące – jedyny w swoimi rodzaju – pomnik na świecie.

fotogalerię z wydarzenia można znaleźć:
https://www.facebook.com/media/set?vanity=RSCskc&set=a.3585711811491956