Skierniewice: Bez plecaka i na niebiesko dla autyzmu

Data publikacji: 02.04.2022

1 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 9 w Skierniewicach był okazją nie tylko do robienia drobnych żartów, ale także do wykazania się kreatywnością i pomysłowością, czym zastąpić nieodłączny element edukacji – plecak.

Tego dnia uczniowie obchodzili „Dzień bez plecaka”. Wbrew pozorom „no backpack day” to nie tylko humorystyczne i skłaniające do kreatywności święto, które pochodzi z USA, ale także zwrócenie uwagi na problem trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.

Skierniewickim uczniom kreatywności tego dnia nie brakowało. Książki przynosili w reklamówkach, futerałach na instrumenty, skrzynkach, różnych wózkach a nawet w taczkach:

mówi Agata Więcek, uczennica 8C w SP nr 9.

Tego dnia, oprócz humorystycznego święta, uczniowie nie zapomnieli o ważnym przekazie i symbolicznym wsparciu kolegów i osób z autyzmem. Ubrani na niebiesko przypominali, że autyzm nikogo nie wyklucza, a świadomość w społeczeństwie wzrasta z każdym rokiem.

O inicjatywach z dyrektor szkoły Mariolą Oporską rozmawiała Magdalena Gorożankin: