„OSIR – cząstka serca Skierniewic”

Data publikacji: 22.04.2022

Skierniewice, podobnie jak setki innych polskich miejscowości, stały się miejscem, do którego – po 24.02.2022 r. – przybyli mieszkańcy Ukrainy.

Wśród osób, które zamieszkały w Skierniewicach, jest również nasza redakcyjna koleżanka Anna Herashchenko. Jak sama mówi ” Skierniewice to miasto ciepła i jasnych zachodów słońca, miasto „zakochane w pomaganiu”:

Poniżej polskie tłumaczenie:

Miasto zabytkowego dworca i pociągów, miasto parków i spacerów, miasto ciepła i jasnych zachodów słońca, miasto „zakochane w pomaganiu” – Skierniewice. W sercu miasta o powierzchni 34,88 km2 znajduje się kompleks sportowo-rekreacyjny OSIR, który zapewnił komfortowe warunki życia dla uchodźców z Ukrainy.

Nawet w tak trudnych chwilach dyrekcja oraz pracownicy OSiR starają się wywołać lekki uśmiech i na chwilę odwrócić uwagę obywatela Ukrainy od straszliwej rzeczywistości, która dzieje się w jego ojczystym kraju. W Hali nr 2 zawsze panuje aktywna atmosfera.

Nasi wolontariusze to ludzie, którzy przybyli na wezwanie własnych dusz, gotowi pomóc potrzebującym. Jak anioły chronią, troszczą się o wszystkich, czasem zastępują przyjaciół, krewnych, a nawet rodziców. Najlepszą nagrodą dla nich jest radosne spojrzenie tych, którym udało się pomóc.

Od początku Ukraińców odwiedzają strażacy OSP, którzy przeprowadzili np. pokaz szkoleniowy z pierwszej pomocy. Ukraińcy z zainteresowaniem słuchali rad i uśmiechali się do wszystkich, a dzieciom podobała się kolejka przeszkód.

Dorośli otrzymali zaproszenie na koncert charytatywny „Skierniewice dla Ukrainy”, na którym śpiewano nawet piosenki po ukraińsku.

Uczniowie klas policyjnych z Zespół Szkół nr 4, którzy dyżurują w hali OSR, swoją obecnością dbają nie tylko o porządek, ale także poprzez gry organizują czas wolny najmłodszym.

Z kolei Centrum Kultury i Sztuki odbywają się zajęcia warsztatowe dla najmłodszych, a o emocje i nastrój dzieci dbają animatorzy. Są też turnieje, zawody, piłka nożna. Uczniowie LO im. B. Prusa częstują zarówno dzieci, jak i dorosłych różnymi pysznymi wypiekami.

Niedługo, Święta Wielkanocne na Ukrainie. Dlatego pracownicy OSIR zadbali o to, abyśmy obchodzili to święto jak w domu, poczuli atmosferę szczerości i gościnności, zaproszono prawosławną Liturgię Świętą, a także przygotowano świąteczny stół.

W przyszłym tygodniu dla młodych rozpocznie się nowy cel – „wyprzedź wszystkich”, bo będzie wiosenny wyścig w ramach 10. edycji „Biegu Wiosny” .

Z przekonaniem powiem, że jak tylko zapanuje pokój i wrócimy na Ukrainę, powiemy: „Dziękuję Polakom, dziękuję Skierniewice, dziękuję OSiR”