Policyjne działania „PASY” – funkcjonariusze przypominają o prawidłowym zapinaniu pasów bezpieczeństwa

Data publikacji: 18.02.2022

Skierniewiccy policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „PASY”. Funkcjonariusze zwracali uwagę na to czy kierujący i pasażerowie korzystają podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa, a także czy dzieci podróżujące w pojazdach przewożone są w sposób prawidłowy:

mówi kom. Magdalena Studniarek z Komendy Miejskiej Policji w Skierniewicach.

Funkcjonariusze przypominają, że prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa powinny płasko przylegać do ciała, pas biodrowy powinien opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha, zaś pas piersiowy powinien przebiegać nad środkiem barku – nie powinien zsuwać się z ramienia.

Młodsze dzieci powinny być przewożone w fotelikach bezpieczeństwa, które należy dostosować do wzrostu i wagi dziecka. Obowiązek jazdy w fotelikach nie dotyczy m.in.: taksówek, pojazdów ratownictwa medycznego, Policji, Straży Granicznej lub straży gminnej (miejskiej).

Z punktu widzenia bezpieczeństwa, nie ma znaczenia czy dziecko podróżuje na krótkiej czy długiej trasie. Ryzyko występuje w obu przypadkach. Dlatego zawsze należy przewozić je zgodnie z wymogami przepisów prawa: w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymujących dla dzieci.

  • Pas barkowy powinien opierać się na ramieniu dziecka, a nie na szyi.
  • Nie wolno układać pasa pod rączkami dziecka lub za jego plecami.
  • Pas biodrowy powinien przechodzić na wysokości miednicy (opiera się na kościach biodrowych), a nie na brzuchu.