MHS: Promocja I tomu „Rocznika Skierniewickiego”

Data publikacji: 18.02.2022

W czwartek 17.02. w Muzeum Historycznym Skierniewic im. Jana Olszewskiego odbyła się promocja I tomu „Rocznika skierniewickiego”. To publikacja naukowa powstała z inicjatywy mieszkańców, a także Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic, która zawiera artykuły napisane przez skierniewiczan – naukowców, pracowników muzeum, społeczników, dziennikarzy, wojskowych i pasjonatów historii.

„Rocznik skierniewicki” to efekt projektu złożonego do Budżetu Obywatelskiego Miasta Skierniewice:

mówi Edyta Cieślak, Sekretarz Miasta.

Publikacja była wyczekiwaną i stworzoną przez wielu mieszkańców pod okiem dr. hab. Sławomira Górzyńskiego:

Pierwszy tom poświęcony jest w głównej mierze sprawom wojska i II wojny światowej. Skierniewice bowiem przez lata były związane ze stacjonującymi tu oddziałami wojskowymi.

Rocznik liczy 322 strony, które podzielono na pięć głównych części. Obok ośmiu artykułów znalazło się tu również miejsce dla kilku wspomnień oraz biografii skierniewiczan z okresu II Rzeczypospolitej oraz II Wojny Światowej. Całość uzupełniają Muzealia z lat 2018-2020 oraz kalendarium miejskich wydarzeń  z ubiegłego roku.  

Najcenniejszym wspomnieniem zdają się być „Rozmowy z wnukiem”, których autorką jest śp. Wiesława Maciejak, która zmarła kilka dni przed premierą „Rocznika” – 13.02.2022 r.

mówi Agata Niedziółka, dyrektor Muzeum Historycznego Skierniewic im. Jana Olszewskiego.

Wspomnieniem o Wiesławie Maciejak podzieliła się Joanna Jaworek, prowadząca grupę literacką „SOPEL”, w który p. Wiesława przez wiele lat aktywnie uczestniczyła, była jej wizytówką:

Podczas promocji każdy z autorów artykułów opowiedział krótko o swoich badaniach, odkryciach, efektach pasji i pracy, które zamieszczone są w „Roczniku”.

W I tomie swoje artykuły zamieścili: Anna Majda – Baranowska, Jacek Stępowski, Bartosz Pawlik, Konrad Aleksander Czernielewski, Piotr Paradowski, Łukasz Saptura, Andrzej Paszke, Elżbieta Stokowska – Zagdan, Przemysław Potocki.

Wspomnieniami podzielili się: Szymon Nowak i śp. Wiesława Maciejak.

Biografie ważnych skierniewiczan przybliżyli: Robert Adamczyk i Andrzej Krysiak.

„Rocznik” zawiera także opis muzealiów znajdujących się w MHS w latach 2018 – 2020 i historię dworku Konstancji Gładkowskiej autorstwa A. Majdy – Baranowskiej i Agaty Niedziółki.

O publikacji z Jackiem Stępowskim, prezesem Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic rozmawiała Magdalena Gorożankin:

„Rocznik skierniewicki” dostępny jest w zasobach cyfrowych Muzeum i Archiwum Skierniewic.