XIX Festiwal Muzyki Romantycznej

Data publikacji: 15.11.2021

Za nami cztery dni romantycznych, muzycznych spotkań z kompozycjami i artystami na najwyższym poziomie.

Krzysztof Herdzin, Dominika Przech i Adam Mikołaj Goździewski, Polish Cello Quartet, Orkiestra Sinfonia Viva – zachwycili publiczność.

Cieszy fakt, że wśród wykonawców nie zabrakło skierniewiczan. Drugiego dnia w koncercie kameralnym wystąpił Adam Mikołaj Goździewski, absolwent skierniewickich szkół muzycznych. Choć na co dzień gra w największych miastach Europy, powrót do Skierniewic jest przyjemnością:

Tradycją Festiwalu Muzyki Romantycznej jest koncert uczniów. Po raz pierwszy na scenie obok uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. F. Chopina w Skierniewicach i Samorządowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Skierniewicach, zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Muzycznej  im. S. Moniuszki w Łodzi, Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. H. Wieniawskiego w Łodzi oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Zduńskiej Woli.

mówi Sławomir Trochonowicz, dyrektor szkół muzycznych w Skierniewicach.

Trzeci dzień Festiwalu to także koncert Polish Cello Quartet. Choć trudno zestawić i porównywać solistę, duet, kwartet i orkiestrę – w opinii publiczności to wiolonczeliści wywołali najwięcej emocji prezentując utwory kompozytorów – wiolonczelistów: J. Klengela, A. Piatti, W. Fitzenhagena, ale także Chopina „rozpisanego” na 4 wiolonczele i 4 struny. O projekcie mówią Adam Krzeszowiec i Wojciech Fudala z Polish Cello Quartet:

Transkrypcje, technika gry, ale i współpraca między muzykami została doceniona przez skierniewicką publiczność:

Pierwszy finałowy koncert wykonała Orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza wraz z solistami Pauliną Tuzińską i Rafałem Bartmińskim. Śpiewne, znane melodie przeniosły licznie zebraną publiczność do Wiednia – stolicy muzyki romantycznej, operetki i walca.

Choć festiwal zakładał 4 dni koncertów, organizatorzy przygotowali niespodziankę – koncert nadzwyczajny – wieńczący XIX FMR. 27 listopada w sali koncertowej Muzeum Historycznego Skierniewic recital fortepianowy wykona Piotr Alexewicz – półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Bilety do nabycia w Muzeum Historycznym Skierniewic.