„Skierniewice w epoce Średniowiecza” – relacja

Data publikacji: 04.10.2021

„Skierniewice w epoce Średniowiecza” to wydarzenie, którego początkiem jest głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego województwa łódzkiego 2020 „Łódzkie na plus”. Wtedy to głosami mieszkańców naszego regionu pomysł ze Skierniewic dostał zielone światło do realizacji.

W ubiegłym roku, z powodu pandemii, piknik nie doszedł do skutku. Wczoraj (3.10.) na szczęście teren nad Zalewem Zadębie zmienił się w wczesnośredniowieczną wioską. Realizatorem przedsięwzięcia było Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi”:

Wczorajszy piknik był okazją do sprawdzenia swych umiejętności w wielu konkurencjach rodem ze średniowiecza. Ale oprócz zmagań konkursowych, organizatorzy zaprosili do Skierniewic grupy parające się rekonstrukcją formacji wojskowych z tamtych czasów. Pokazy wojów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. I jak mówią sami rekonstruktorzy, obecnie świadomość widzów jest coraz większa. Stąd też – oprócz strojów i oręża z epoki – muszą być uzbrojeni … w wiedzę:

Konkursy, pokazy walk, stanowiska rzemieślnicze, gdzie każdy mógł spróbować swych sił oraz muzyka dawna – tak w telegraficznych skrócie wyglądało wczorajsze popołudnie podczas pikniku „Skierniewice w epoce Średniowiecza” Skoro mówimy o muzyce to zadbali o to prawdziwi profesjonaliści – Zespół Muzyki Dawnej HUSKARL z Gniezna. Z Mikołajem Woźniakiem z tegoż zespołu porozmawialiśmy o fascynacji muzyką dawną wśród współczesnych Polaków:

Pomysł zorganizowania pikniku zrodził się już dawno. Wczoraj te plany udało się zrealizować. Przypomnijmy, iż „Skierniewice w epoce Średniowiecza” to inicjatywa stowarzyszenia „Razem dla Skierniewic”:

Klikając w link poniżej można obejrzeć galerię zdjęć z tego wydarzenia:

https://www.facebook.com/media/set?vanity=RSCskc&set=a.4545358335527294

mb