Skierniewice: Turniej Maszym Wodnych oraz konkurs wiedzy o Józefie Piłsudskim w ZSZ 1

Data publikacji: 21.03.2019

We wtorek 19 marca w Zespole Szkół Zawodowych numer 1 w Skierniewicach zorganizowano Turniej Maszyn Wodnych. Skierniewice są jednym z ośmiu miast, w który obywają się eliminacje regionalne. W rywalizacji wzięły udział 43 drużyny z całej Polski, między innymi z Piotrkowa Trybunalskiego, Włocławka, Sanoka, Nadarzyna, Tomaszowa Mazowieckiego czy Warszawy. Jakie zadania czekały na uczestników – o tym mówi Piotr Jarek z Piaseczyńskiej Fundacji Ekologicznej:

Uczniowie skierniewickiej „Budowlanki” chętnie biorą udział w turnieju, po raz kolejny organizowanym w ich szkole – co potwierdza nauczyciel przedmiotów zawodowych – Halina Marat:

Wiceprezydent Skierniewic Jarosław Chęcielewski w rozmowie ze mną podkreślał, że turniej jest przykładem zwróceniem uwagi ratusza na szkolnictwo zawodowe w mieście. Nie bez znaczenia jest aspekt ekologiczny konkursu:

Uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Skierniewicach zajęli trzecie miejsce w kategorii – „Wydajność”, wyprzedzili ich uczniowie z Tomaszowa Mazowieckiego i Włocławka. Bezkonkurencyjni okazali się zaś w kategorii „Moc”. Zwycięzcy z będą reprezentowali swoją szkołę podczas finału ogólnopolskiego 6 kwietnia w Piasecznie.

Tego samego w tej samem szkole zorganizowano konkurs wiedzy o Józefie Piłsudskim. Zespół Szkół Zawodowych numer 1 w Skierniewicach od kilku lat ponownie za patrona ma Józefa Piłsudskiego. Powrót do dawnego patrona to okazja do przypomnienia działalności Naczelnika Państwa. Ma w tym pomóc konkurs o życiu Piłsudskiego. Mówi historyczka Monika Niklewicz:

Łukasz Saptura zapytał uczestniczki konkursu reprezentujące skierniewicką „Budowlankę”, który z okresów życia Piłsudskiego najbardziej je interesuje:

a czy Piłsudski może być dzisiaj wzorem:

Ucząca historii w ZSZ 1  Anna Słupska zwraca uwagę na inny aspekt działalności Piłsudskiego, z którego współcześni Polacy mogli by czerpać wzorce

Najlepszą wiedzą o Józefie Piłsudskim wykazali się uczniowie Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego. Drugie miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2,  trzecie – uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.