W Joachimowie Mogiłach pochowano szczątki żołnierzy poległych czasie I wojny światowej

Data publikacji: 04.12.2018

W sobotę 1 grudnia w miejscowości Joachimów Mogiły w gminie Bolimów pochowano w ossuarium szczątki 50 żołnierzy poległych w czasie działań wojennych na początku pierwszej wojny światowej. Miejsce powstało dzięki staraniom naukowców oraz wolontariuszy z nieformalnego stowarzyszenia „Wystarczy chcieć”. Podczas uroczystości historyk i archeolog profesor Anna Zalewska podkreślała, że takiego miejsca brakowało:

Na uroczystości obecny byłe prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk, który historię działań wojennych w regonie Bolimowa słyszał od swojej prababci:

1 grudnia również odsłonięto nietypowy pomnik, bo pomnik przyrody i historii. Na terenie Puszczy Bolimowskiej utworzyło go sto ponad stuletnich dębów szypułkowych, być może świadków walk z czasów pierwszej wojny światowej. Mówi Hieronim Andrzejewski, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego:

Po uroczystości osoby zainteresowane mogły w gminnym ośrodku kultury w Bolimowie zapoznać się z wynikami badań naukowych projektu „Archeologiczne przywracanie pamięci o wielkiej wojnie w rejonie Rawki i Bzury”.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.