„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego lekturą podczas „Narodowego Czytania”

Data publikacji: 21.08.2018

„Narodowe Czytanie” to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej. W tym roku organizowane jest po raz siódmy. Prezydent Andrzej Duda napisał, że w trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości chce zaprosić Polaków do czytanie „Przedwiośnia”: Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku – czytamy. Czy sięgnięcie po jedną z najbardziej politycznych powieści dwudziestolecia międzywojennego  jest dobrym pomysłem – o to zapytaliśmy polonistę z Zespołu Szkół numer 3 w Skierniewicach – Martę Jaszewską:

Powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. To historia Cezarego Baryki, urodzonego i wychowanego w azerbejdżańskim Baku, który po pierwszej wojnie światowej wraca do odradzającej się Polski. Mimo upływu ponad dziewięciu dekad od pierwszego wydania książki, jej problematyka, czyli poszukiwania najlepszych politycznych koncepcji kierowania państwem wciąż jest aktualna:

mówiła w rozmowie z Łukaszem Sapturą, Marta Jaszewska.

Finał akcji zorganizowany zostanie w sobotę 8 września, więc mamy niecały miesiąc na przeczytanie „Przedwiośnia”. Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach zapowiada tego dnia wspólną lekturę fragmentów. Czytać mają osoby związane między innymi ze skierniewicką polityką oraz kulturą.