78. rocznica wybuchu II wojny światowej

Data publikacji: 31.08.2017

W najbliższy piątek przypada 78. rocznica wybuchu II wojny światowej. Punktualnie w południe wspólnie zapalimy znicze na grobach bohaterów września 1939 roku. 

1 września 1939 to jedna z najważniejszych i zarazem najtragiczniejszych dat w historii naszego kraju. Dokładnie o godz. 4.45 hitlerowskie Niemcy bez wypowiedzenia wojny zaatakowały Westerplatte, rozpoczynając tym samym najtragiczniejszy konflikt w dziejach ludzkości – II wojnę światową, w której łącznie na całym świecie zginęło około 55 milionów ludzi, z czego w Polsce około 6 milionów.

W Skierniewicach, jak i w całym kraju rokrocznie upamiętniamy wydarzenia tamtych dni. Miejskie obchody rozpoczną się w najbliższy piątek o godz.12:00 na cmentarzu św. Józefa, gdzie oficjalne delegacje zapalą znicze na grobach bohaterów wojennych. Władze miasta złożą kwiaty na grobach m.in: kpr. Eugeniusza Jażdża – Westerplatczyka, mjr. Teofila Bonieckiego, kpt. Mieczysława Hali, por. Mariana Himmela – poległych w bitwie nad Bzurą oraz płk. Adama Nadachowskiego, który zginął w bitwie pod Jeżowem. Na uroczystości zapraszamy oczywiście wszystkich mieszkańców Skierniewic.

Wspólnie oddaj hołd bohaterom tych tragicznych dni!