Miasto Skierniewice realizuje kolejny projekt zgłoszony przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Tym razem dotyczy on zakupu 6 szt. defibrylatorów AED wraz z niezbędnym wyposażeniem, szafkami do ich przechowywania i oznaczeniami umożliwiającymi ich identyfikację. Sprzęt już 20 czerwca trafi do sześciu lokalizacji w mieście.
AED – Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (ang. Automated External Defibrillator) jest urządzeniem, które analizuje rytm serca poszkodowanego i decyduje o konieczności defibrylacji, która wykonana w ciągu 3 minut od zatrzymania krążenia pozwala na przeżycie w ok. 75% przypadków.
W Skierniewicach defibrylatory mają być umieszczone w sześciu lokalizacjach:
- Urząd Miasta Skierniewice, Rynek 1 (Ratusz),
- Plac Floriana (siedziba OSP),
- Kąpielisko nad zbiornikiem „Zadębie” (czerwiec-wrzesień),
- Pływalnia Miejska NAWA (ul. Prusa 6A, os. Widok),
- Hala OSIR (ul. Pomologiczna 8),
- Dworzec PKP (Pl. Dworcowy).
Dostawcę ww. sprzętu wyłoniono w drodze zapytania ofertowego. Została nim firma „Czarmed” z Łodzi, która zaproponowała w cenie zakupu także przeszkolenie z obsługi defibrylatora dla 15 osób oraz wymianę bezpłatnie elektrod (ewentualnie baterii – jeżeli zostanie zużyta) w przypadku podjęcia działań ratowania ludzkiego życia w okresie obowiązywania gwarancji.
Defibrylatory zgodnie z podpisaną umową dotrą do Skierniewic do 20 czerwca br. Jednakże już 13 czerwca odbyło się szkolenie z podstaw udzielania pierwszej pomocy oraz z obsługi defibrylatora AED. Wzięły w min udział osoby z placówek, w których zostanie ten sprzęt umieszczony.
![edc-7971[1]](http://radiorsc.pl/wp-content/uploads/2016/06/edc-79711-1024x684.jpg)
Co ważne, defibrylatory dzięki tzw. przyciskowi pediatrycznemu nadają się do stosowania u pacjentów w każdej grupie wiekowej. Aparat za pomocą komend głosowych podaje wszystkie niezbędne podczas pracy instrukcje, oraz dopasowuje poziom głośności komunikatów do warunków otoczenia. Defibrylator monitoruje pracę serca poszkodowanego i w momencie braku jego aktywności informuje o gotowości do wyładowania energii celem pobudzenia pracy serca. Osoba ratująca jednym przyciśnięciem przycisku na defibrylatorze uruchamia wstrząs defibrylacyjny.
Urządzenie dzięki wytrzymałej litowo-jonowej baterii gwarantuje czas czuwania do 5 lat, lub do 200 wyładowań. Defibrylator posiada funkcję autotestu wyzwalaną codziennie, cotygodniowo lub w miesięcznych odstępach czasu. Aparat na dołączonej karcie pamięci może zapisywać parametry pacjenta podczas przeprowadzania RKO, lub pełny zapis 5 akcji ratunkowych trwających do 3 godzin każda.
Dzięki temu zakupowi Skierniewice dołączą do grona miast, gdzie wdrażany jest program powszechnej defibrylacji.
skierniewice.eu