W wieku 57 lat zmarł Prince, legendarny amerykański muzyk

Data publikacji: 21.04.2016

Prince, legendarny amerykański muzyk zmarł dziś w wieku 57 lat. Jego ciało zostało odnalezione w jego studiu w Minnesocie. Muzyk był hospitalizowany kilka dni temu z powodu grypy. Zmarł na skutek infekcji dróg oddechowych. Prince miał na swoim koncie ponad 30 albumów i znany był z takich przebojów jak „Purlpe Rain”, „Take Me With U” czy „When Doves Cry”

prince

Urodził się w 1958 w Minneapolis, w stanie Minnesota. Jego matka była Amerykanką włoskiego pochodzenia a ojciec, John Nelson, czarnoskórym muzykiem jazzowym, grającym na pianinie w trio The Prince Rogers Band. Ojciec miał pewien wpływ na przyszłą twórczość Prince’a który wykorzystywał używane przez niego sekwencje akordów, a w kilku piosenkach Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców uznaje go za współautora. Jego rodzice rozstali się w 1966 roku. Prince był samoukiem: w młodości samodzielnie opanował grę na pianinie, gitarze i perkusji. Zadebiutował na scenie w wieku 14 lat w zespole Grand Central później przemianowanym na Champagne. Później nagrywał z zespołem 94 East którego nie był oficjalnym członkiem. Współpracował z zespołem do czasu podpisania kontraktu z Warner Bros. w 1978 roku. Od 2001 roku był Świadkiem Jehowy, uczestniczył w spotkaniach miejscowej Sali Królestwa. Od tego czasu płyty odróżnia przede wszystkim łagodniejsza warstwa tekstowa, w której daje się zauważyć odejście od typowego dla wcześniejszej twórczości języka ulicy.

W 2004 Prince został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

Sprzedał ponad 100 mln płyt na całym świecie, zdobył siedem nagród Grammy, a w 2004 r. został włączony do Galerii Sław Rock&Rolla. W 2007 r. w czasie finału Super Bowl stworzył jeden z najbardziej niezapomnianych występów.

Ostatnie dwa albumy Prince’a („HITNRUN Phase One” oraz „HITNRUN Phase Two”) miały swoje premiery w roku 2015. W zeszłym tygodniu artysta był na tournee po Stanach Zjednoczonych.