Hanza – wywiad z frontmanem – Piotrem Niesłuchowskim

Data publikacji: 30.03.2016

O szansie na występ na Woodstocku, o nominacjach do Fryderyków, o historii zespołu i o, bądź co bądź, dziwnym tytule płyty z wokalistą przez telefon rozmawiał Michał Marat.

Music podcasts – Audio Hosting –

Hanza to młody zespół – po spokojnym i balladowym pierwszym singlu pt. „Ten Sam”, postawili na mocny utwór, obok którego nikt nie przechodzi obojętnie, a który na koncertach jest absolutnym wybuchem czystej energii.

Świetna rockowa kompozycja z porażającą dawką energii i potężnym riffem gitarowym. Paweł Brzykcy na łamach „Teraz Rocka” pisze, że to najlepszy dowód kompozycyjnych umiejętności zespołu. Do tego ciekawa i uniwersalna historia, charakterystyczny i konkretny wokal oraz solidna, mechaniczna wręcz praca sekcji rytmicznej – to właśnie nowy singiel Hanzy pt. „(You Shot the) Girl!”

Piosenkę docenili zarówno rodzimi, jak i zagraniczni muzycy, producenci i kompozytorzy, tacy jak Brian Allan („This song kills me every time!”), Bogdan Kondracki, znany ze współpracy z Dawidem Podsiadło i wieloma innymi znakomitymi artystami („Bardzo stylowo! Najbardziej podoba mi się zwrotka, gdzie słychać niuanse w wokalu”). Kee Marcello, gitarzysta i założyciel zespołu Europe, wyraził swoją aprobatę w krótkich, acz rockowych słowach („Nice, motherfuc*ers!”).

Hanza to rockowy skład z Warszawy. Na muzycznej scenie zadebiutował 11 września 2015 r. płytą „Bądź co bądź, pochopne wnioski”, która zebrała wiele pozytywnych recenzji. Panowie mają za sobą kilkadziesiąt koncertów w różnych zakątkach kraju, a nawet za granicą (zagrali koncert w legendarnym klubie SO36 w Berlinie, gdzie spotkali się z fantastyczną reakcją publiczności), zdobyli I miejsce w regionalnym etapie ogólnoświatowego festiwalu Emergenza 2014, tam również zostali ogłoszeni 3. najlepszym zespołem w zestawieniu ogólnopolskim. Zdobyli Nagrodę Publiczności na Bałtyk Festival 2014 i zagrali koncert w Sali Koncertowej Polskiego Radia Koszalin im. Czesława Niemena. Wystąpili w telewizyjnych programach „Świat się kręci” i „Halo Polonia”, gdzie zaprezentowali kilka utworów, a nawet teledysk. Byli gośćmi p. Marka Sierockiego w programie „Młodzi Polscy Artyści” nadawanym przez TVP1 oraz w programie „Kasprologia” prowadzonym przez p. Tomka Kasprzyka na antenie Antryadia, gdzie można usłyszeć pierwszy singiel zespołu pt. „Ten Sam”. Radio podbijali również na antenie Czwórki, gdzie dwukrotnie byli gośćmi audycji „Rock Blok”. Hanza zagrała również akustyczny koncert w Empiku Junior w Warszawie – największym Empiku w Polsce, gdzie spotkała się z kilkudziesięcioma fanami, wykonała utwory w nowych aranżacjach (w tym także („You Shot the) Girl!”) oraz udzieliła wywiadu i opowiedziała o sobie.

Źródło: Fonografika